Ale nezapomeňte, že porce supervelké restaurace mohou být odbočkou.

Děsí ji představa, že uvízne v pečovatelském domě, a vy také; ale kam jinam může jít?

Jak se říká "asistované bydlení" může být nejlepší volbou pro staršího člověka, který nepotřebuje nepřetržitou ošetřovatelskou péči, ale potřebuje pomoc s každodenními činnostmi a občasnou lékařskou péči.

V tuto chvíli je však definice asistovaného života vágní – a v myslích mnoha lidí je to jen eufemismus pro pečovatelský dům. Existují určité obecně dohodnuté rozdíly, ale "neexistuje žádný standardní model" pro asistovaný život, říká Lauren Jones z AARP.

To znamená, že nakupování bydlení pro vašeho staršího milovaného může být matoucí zážitek.

"Myslím, že největší otázkou je teď zjistit, co je asistovaný život," říká Bradley Schurman z Assisted Living Work Group (ALW), skupiny lékařů, sester, obhájců spotřebitelů a zástupců průmyslu jmenovaných Zvláštním výborem Senátu USA pro stárnutí, aby vytvořili národní standardy pro asistovaný život.

Zařízení pro asistované bydlení by mohlo být "přívěs v zadní části něčího dvora," Schurman říká, nebo "500 bytů v nablýskané věži v centru New Yorku." To je to, jak široce se definice a předpisy liší stát od státu.

co víc, "náklady se velmi liší," Jones říká – obvykle v rozmezí od 1 000 do 3 000 $ měsíčně.

Doporučení ALW mají být předložena Senátu v dubnu 2003. Dokud nebudou zavedeny národní normy, bude nakupování asistovaného bydlení bolet hlavou, pokud nevíte, co děláte.

Asistované bydlení vs. ošetřovatelství

Jones říká, že hlavní rozdíl mezi asistovaným bydlením a pečovatelským domem je "úroveň péče, kterou někdo potřebuje." Říká, že pečovatelský dům by byl správnou volbou pro někoho, kdo nemusí být v nemocnici, ale kdo potřebuje poměrně stálou ošetřovatelskou péči. Zařízení pro asistované bydlení obvykle nabízí větší nezávislost a méně intenzivní lékařskou péči.

Paul Willging, nově jmenovaný prezident Assisted Living Federation of America (ALFA), má jiný pohled na rozdíl mezi asistovaným bydlením a pečovatelskými domy. Až do nástupu do současného zaměstnání byl prezidentem Americké asociace zdravotní péče, která zastupuje pečovatelské domy v USA.

Pokračování

Říká, že na to všechno přijde "zaměření na zákazníka."

"Pečovatelská zařízení mají tendenci dívat se na vládu jako na svého zákazníka," on říká. Je to proto, že Medicare a Medicaid obvykle zvednou kartu rezidenta.

Domy s pečovatelskou službou podle něj nejsou schopny vyhovět individuálním preferencím obyvatel, protože jsou přeregulovány federální vládou. Tyto předpisy rozhodují o tom, kdy se obyvatelé stravují a dokonce jak často se koupou. Asistované bydlení, říká, umožňuje obyvatelům, aby tato rozhodnutí činili sami: Jde o to, zda se jich někdo zeptá, vs.

Samozřejmostí jsou předpisy pro pečovatelské domy, které chrání práva obyvatel a zajišťují, že nebudou zanedbávána. Někteří nejsou schopni se sami rozhodovat – například lidé s pokročilou Alzheimerovou chorobou. Nicméně, "někdy je lepší méně péče než více péče," Willging říká.

"Předpisy pečovatelského domu byly kanabialica kontraindikace prostě katastrofa," Schurman říká s odkazem na zákon o reformě pečovatelského domu, schválený Kongresem v roce 1987. Cílem ALW je podle něj přijít s předpisy pro asistované bydlení, které zajistí vysokou kvalitu, ale jsou flexibilnější.

Z hlediska nákladů je rozdíl mezi pečovatelskou službou a asistovaným bydlením "opravdu ne tak významné," Willging říká.

Jones říká, že ačkoli Medicare a Medicaid často platí za pečovatelskou péči – zatímco asistované bydlení je obecně placeno z kapesného – ti, kterým by asistované bydlení nejlépe posloužilo, nemusí mít nárok na vládní podporu. Museli by zaplatit za obě možnosti.

Dalším klíčovým rozdílem mezi asistovaným bydlením a pečovatelskými domy je to, že zařízení pro asistované bydlení nabízejí více domácí atmosféru. Willging to říká "zní to jako otřepaná fráze, ale není tomu tak."

Jones souhlasí s tím, že zařízení pro asistované bydlení odvedla dobrou práci, aby věci působily útulněji.

Volit moudře

"Vy – rodina, dítě – víte lépe než kdokoli jiný, co dělá mámu šťastnou," Willging říká.

Promluvte si s ní o tom, co by chtěla v zařízení pro asistované bydlení, a poté navštivte několik zařízení. Nenechte jen své prsty, aby chůzi: Některé skutečné nohy je v pořádku. "V podstatě se chcete podívat na zařízení," Willging říká.

Pokračování

Pro začátek se nechte vést prvním dojmem. "Chcete se cítit pohodlně ve vnitřním i vnějším fyzickém prostředí," Willging říká. Pozor také na chování personálu. Sledujte, jaký mají vztah k obyvatelům. Promluvte si také s některými obyvateli. Budete mít jistotu, že od nich dostanete poctivé ocenění zařízení.

"Vědět, co očekáváte, a pak položit spoustu otázek," Willging říká.

Jakmile si myslíte, že jste připraveni usadit se na místě, "pečlivě si přečtěte smlouvu," říká Jones. Veškeré služby, vybavení a pravidla by měla být podrobně popsána ve smlouvě. Měli byste věnovat zvláštní pozornost podmínkám propouštění. Rezident může být nucen do určité doby opustit, pokud se jeho zdravotní stav zhorší. Brožura zařízení může naznačovat, že obyvatelé mohou zůstat až do smrti, bez ohledu na to, co, ale smlouva může uvádět, že se musí odstěhovat, pokud zaměstnanci nemohou uspokojit jejich potřeby. Pokud vám podmínky nevyhovují, nepřijímejte je.

Porovnejte také podmínky smlouvy s vašimi státními předpisy. Může být těžké tyto předpisy najít, protože asistované bydlení regulují různá ministerstva státní správy. Ve Vermontu je to Oddělení pro stárnutí a zdravotní postižení; na Floridě je to Agentura pro správu zdravotní péče a tak dále. Kontaktní informace na agentury, které se zabývají regulací asistovaného života ve všech 50 státech a územích USA, najdete na https://www.seniorresource.com/states.htm

Společnost ALFA má na svých webových stránkách (https://www.alfa.org/public/articles/details.cfm?id=75) vyčerpávající kontrolní seznam pro spotřebitele, který může být užitečný při návštěvě zařízení. Pokrývá téměř vše, co byste chtěli vědět, ale možná vás nenapadne zeptat se během vaší prohlídky. Může si například maminka přinést své milované eduardovské starožitnosti, aby vybavila své pokoje, nebo se bude muset spokojit s výzdobou instituce? Může její papoušek žít s ní, nebo nejsou povoleni hluční papoušci?

Je také důležité zvážit, jak blízko je zařízení ke komunitě, kde má obyvatel vazby. Pokud máma už 40 let chodí do stejného salonu krásy, stejného kostela a stejné kavárny, může být nešťastná, že se přestěhuje do zařízení, které je od těchto míst čtyři hodiny jízdy.

Online adresář ALFA můžete použít k vyhledání zařízení pro asistované bydlení kdekoli v USA (https://www.alfa.org/directory).

Může to dát trochu práce zjistit, co vašemu milovanému brání v jídle, ale jakmile to uděláte, můžete pomoci.

Dva odborníci – Mary Fennell Lyles, MD a geriatrická dietoložka Dixie Yow, RD, nabízejí tyto tipy, abyste se ujistili, že vaše milovaná dostává výživu, kterou potřebuje.

1. Zhodnoťte situaci

"Nejprve musíte prozkoumat a najít kořen problému," Yow říká. Promluvte si se svou milovanou osobou a pokud je to možné, sledujte ji v jejím domě, abyste zjistili, proč nejí více.

Jakmile na to přijdete, společně vymyslete řešení. Pokud jí například artritida brání v otevírání konzerv nebo krájení zeleniny, pomozte přemístěním předem nakrájených potravin do snadno otevíracích nádob.

Pokud uvidíte, že zapomněla jíst, může jí to připomenout budík nebo telefonní hovor. Další běžné překážky:

Některé léky na předpis mohou snížit chuť k jídlu. Zeptejte se jejího lékaře na změnu léků. Špatně padnoucí zubní protézy nebo jiné zubní potíže mohou ztěžovat žvýkání. Vydejte se k zubaři pro pomoc.

2. Plán pro bílkoviny

Zásobte lednici a spíž potravinami s vysokým obsahem bílkovin. Protein pomáhá zpomalit svalovou ztrátu a slabost, ke které dochází s věkem, říká Lyles. Dospělí obvykle potřebují 46–56 gramů bílkovin denně, ale o jejích potřebách se poraďte se svým lékařem.

Lyles doporučuje proteinové varianty připravené k přímé spotřebě, které nevyžadují žádnou přípravu.

Snaž se:

Burákové máslo Tuňák Sýr Jogurt

Lyles má rád zejména řecký jogurt. Je nabitý bílkovinami (až 18 – 20 gramů na porci), ale obvykle nezanechává staršího člověka nepříjemně zasytého.

Doporučuje také vejce. O víkendu uvařte várku natvrdo a uložte ji do lednice, abyste si ji mohli během týdne snadno připravit. Lyles říká, že většině lidí, které vidí, říká, aby jedli vejce denně. Jedno vejce má na dotek více než 6 gramů bílkovin.

3. Usnadněte si konzumaci ovoce a zeleniny

Ovoce a zelenina jsou plné vitamínů, minerálů a vlákniny, které předcházejí nemocem. Pokud má váš blízký problémy se zuby, připravte si ovocné smoothie. Proměňte je v kompletní jídlo přidáním sójového nebo syrovátkového proteinového prášku, navrhuje Lyles.

Yow doporučuje vařit zeleninu v parních sáčcích do mikrovlnné trouby, což je rychlá volba, díky které se mrkev a zelené fazolky snadněji žvýkají. Sladké brambory v mikrovlnné troubě jsou měkké, ale jednoduché super jídlo. Mají hodně beta-karotenu, který pomáhá imunitnímu systému.

Pokračování

4. Jděte na celá zrna

Ty mohou chránit srdce a také zmírnit zácpu, což je běžná stížnost mezi méně aktivními seniory, říká Yow.

Hledejte celozrnné krekry, cereálie a pečivo. Další snadné celozrnné možnosti:

Hnědá rýže vhodná do mikrovlnné trouby, která se uvaří během několika minut Ovesné vločky, které lze připravit předem a uložit do lednice

5. Dodržujte preference potravin

"Bude mnohem pravděpodobnější, že je přimějete jíst něco, co mají rádi," říká Lyles.

Říká, že mnoho starších dospělých může mít tendenci jíst méně hovězího a jiného masa, částečně proto, že může být těžké je žvýkat. Také říkají, že je vypnou velké porce. Menší jídla častěji mohou být užitečná.

Jiní senioři považují jídlo za nevýrazné, protože lidé s přibývajícím věkem ztrácejí chuťové buňky, říká Yow. Mohou mít rádi jídla, která jsou výrazně ochucená. Chcete-li, aby jídlo bylo atraktivnější, vyzkoušejte koření, jako je česnek, pepř nebo pikantní octy.

6. Přijďte v míru

Snažte se vyhnout hádkám o jídle. "Místo toho, abyste se na ni rozčilovali a říkali: ‚Nejíš. Potřebuješ jíst, snaž se ji povzbudit pozitivním způsobem," Yow říká.

S větší pravděpodobností uspějete s jednoduchou, optimistickou taktikou. Zkuste jí přátelský, každodenní telefonát, abyste jí připomněli, že je čas oběda.

7. Make It Social

Senioři mají tendenci jíst více, když jsou s přáteli, říká Lyles. Zkuste spolu chodit na jídlo do restaurace. Ale nezapomeňte, že porce supervelké restaurace mohou být odbočkou.

Lyles doporučuje navštívit restaurace, které nabízejí malé talíře nebo tapas. Skromné ​​množství jídla, které je pečlivě připraveno a prezentováno, může být přitažlivější. Nebo nechte server zabalit část jídla, abyste si jej mohli uložit na později.

8. Zvažte doplňkové nápoje

Pokud vaše milovaná nedostává dostatek výživy z jídla, může být schopna získat trochu z nápojů. Nápoje s doplňky výživy mohou být dobrým způsobem, jak získat kalorie, bílkoviny, vitamíny a minerály.

Ale přemýšlejte o nich jako o doplňcích a ne jako náhradě jídla, říkají Lyles a Yow. Nenabízejte je s jídlem. Omezte pití na dobu svačiny. Nechcete, aby se naplnili nápoji. Chcete, aby nejprve snědli co nejvíce skutečného jídla, říká. Aby byly nápoje chutnější, zkuste je podávat studené.

Pokračování

9. Nakupujte společně

Když můžete, jděte se svým seniorem do obchodu s potravinami. Mluvte o tom, co jí chutná a co nerada jí. Můžete jí navrhnout zdravé pokrmy – jako jsou celozrnné krekry místo slaných sladkostí – a pomoci jí číst etikety.

"Pokud zapojíte seniory do nakupování a přípravy jídla, bude pravděpodobnější, že snědí jídlo, které připravíte," Yow říká.

10. Rozhýbejte ji

Vezměte svou milovanou na procházku, pokud může. Pokud ne, zvedněte ji a pohybujte se po domě.

"Cvičení a pohyb stimulují chuť k jídlu, takže vždy pomohou," Yow říká.

Funkce WebMD Recenze: Arefa Cassoobhoy, MD, MPH dne 14. října 2013

Zdroje

ZDROJE:

Mary Fennell Lyles, MD, docentka interního lékařství, sekce gerontologie a geriatrické medicíny, Wake Forest School of Medicine, Winston-Salem, NC.

Dixie Yow, MS, RD, geriatrická dietoložka, Sticht Center on Aging, Wake Forest Baptist Health, Winston-Salem, NC.

Madeleine Glick, MS, RD, Greenwich Woods, Greenwich, Conn.

Fage: “FAGE Celkem 0 %.”

Národní databáze živin pro standardní referenci: “Vejce, celá, vařené, natvrdo.”

USDA, ChooseMyPlate: “Proč je důležité jíst obiloviny, zejména celá zrna?”

USDA: “Údaje o živinách pro vejce, celé, vařené.”

CDC: “Výživa pro každého, protein.”

Jak stárnete, ztuhlost se snadněji usadí ve vašich kloubech. To může ztížit pohyb a udržení aktivního životního stylu. Jak tedy překonat ztuhlost a zůstat pružní po 50 nebo 60?

Jak se vaše tělo s věkem zpomaluje, každodenní činnosti vám mohou začít připadat namáhavější než dříve. Sedavý způsob života tuto situaci jen zhoršuje.

Přestože lidé všech věkových kategorií bojují s flexibilitou, ztuhlost, která přichází s věkem, je jiná. Možná si myslíte, že menší flexibilita ovlivňuje pouze to, jak se pohybujete, ale může také způsobovat bolest. Pokud jsou například svaly na přední straně nohou příliš napjaté, může to omezit pohyb v pánvi a kyčlích. To vede k bolesti dolní části zad.

Flexibilita vám prospívá více způsoby. Zlepšuje váš pohyb celkově a pomáhá předcházet jednoduchým namáháním a zraněním, včetně:

Namáhání svalů a plotének Natažení ramen Bolesti zad

Typy úseků

Existují různé metody protažení svalů a každá z nich má své vlastní výhody. Když se snažíte zlepšit svou flexibilitu po 50 nebo 60 letech, je důležité se protahovat různými způsoby.

Statické protahování. Když držíte pozici po delší dobu, je protažení považováno za statické. Můžete setrvat v pozici po dobu 30 sekund, pak se uvolnit a opakovat to 3 až 5krát, než přejdete k dalšímu protažení. Dávejte pozor, abyste pozici drželi bez „odskoku“. To vytváří větší napětí ve svalu a může vést ke zranění. Pokud jste již pohybliví, tyto úseky pro vás nemusí být tak přínosné.

Izometrické protahování. Podobně jako u statického strečinku držíte pozici a během protahování jemně stahujete natažený sval. Držte pózu a střídejte 15 až 20 sekund stahování a uvolňování svalů. Tento typ strečinku zlepšuje sílu spolu s flexibilitou.

Dynamický strečink. Dynamický strečink zahrnuje aktivní pohyb svalů a kloubů v sadě opakování, obvykle kolem 10-12. Mohou to být věci jako kotouly hlavou, výpady při chůzi, švihy nohou nebo kruhy kyčlí. S každým otočením se protáhnete o něco dále, pomocí plynulých pohybů. Stejně jako u statického strečinku byste nikdy neměli provádět odrazové pohyby.

Pokračování

Vytvořte si strečink

Jakmile pochopíte typy úseků, můžete si vytvořit plán.